flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Раді обговорили, як вирішити проблему невиконання судових рішень

28 березня 2018, 14:03

УКРАЇНА

 

            У Верховній Раді відбувся круглий стіл на тему "Виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах "Юрій Миколайович Іванов проти України" та "Бурмич та інші проти України": вимоги щодо заходів загального характеру".


            Як повідомляється на сайті парламенту, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова у виступі зазначила, що «невиконання національних судів - це системне рішення і тому ми будемо продовжувати моніторити всі ці справи, які не виконуються і по яких не приймаються рішення виконавчими службами».

            «168 536 судових рішень чекають свого рішення в тому, щоб заплатили людині. Перш за все, це стосується соціальних прав. В першу чергу тут відповідальність народних депутатів. Коли вони приймають рішення стосовно підвищення в тому числі соціальних стандартів. Приймалися політичні рішення щодо збільшення соціальних стандартів, а потім не були ці зобов’язання прийняті державою для виконання.

            Денісова визнала, що є зобов’язання державних органів, державних підприємств. «І тут потрібно запропонувати інший механізм, в тому числі посередницьку місію, медіацію для того, щоб ці 5080 людей, які стоять в черзі, щоб вони отримали своє. Може по-іншому зробити інші підходи для вирішення цих проблем, в тому числі і ті, які стосуються трудових прав. Ми будемо пропонувати такі рішення виконавчій владі», - додала Л.Денісова.

            Уповноважений з прав людини також наголосила на тому, що буде робити все можливе, щоб не допустити нового невиконання рішень Європейського суду з прав людини і пропонуватиме Верховній Раді приймати рішення щодо збільшення видатків для виконання судових рішень, а також проводити активну роз’яснювальну роботу.

            Голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Руслан Сидорович відзначив, що це перше за останні двадцять один рік велике обговорення цієї актуальної проблеми з таким рівнем представництва Ради Європи, парламенту і уряду. «Це свідчить про тривогу і сум того катастрофічного стану речей по виконанню судових рішень, які є. Непотрібно розказувати українцям наскільки в нас гарно виглядає система з виконанням рішень, люди це знають дуже добре. Це насправді колосальний виклик для усієї держави, для уряду, для парламенту. З іншого боку це колосальна можливість для того, щоб зробити цей ривок вперед для того, щоб підняти цей рівень виконання. А рівень виконання судових рішень це є довіра українців до своєї держави, довіра до владних інституцій і це один з найважливіших принципів забезпечення верховенства права», - наголосив Р.Сидорович.

            Заступник Міністра юстиції - Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина представив концепцію вирішення проблемних питань, пов’язаних з виникненням заборгованості з боку держави за рішеннями судів. 

            «Такий механізм має складатися з 2 елементів – загального подолання проблеми невиконання судових рішень та підмеханізму виконання заяв, які увійшли до рішення у «справі Бурмича», - зазначив заступник Міністра юстиції.

            Він розповів про низку пропозицій, які вже напрацювали спеціалісти. Серед них - ліквідація законодавчих норм, які вводять мораторій на відчуження майна, збільшення обсягів фінансування виплат за рішеннями національних судів до 1 млрд грн, збільшення розміру відшкодування за тривале невиконання з 3 до 10% від присудженої суми, але не більше 1 мінімальної заробітної плати.

            «Таке відшкодування покращило б ситуацію позивачів, чиї позовні вимоги становлять менше 37 тисяч гривень – це здебільшого вимоги щодо соціальних виплат. З іншого боку вони не допустять несправедливого збагачення щодо осіб, які подавали господарські позови», - резюмував Іван Ліщина.

            Голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Руслан Сидорович у доповіді наголосив, що проблема з виконанням рішень Європейського суду є глибокою і системною. Європейський суд критично висловлює свою позицію не лише по відношенню до України, а й щодо інших країн.

            Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Європейської конвенції з прав людини, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу.

            Сидорович нагадав, що Верховна Рада ухвалила нову редакцію Закону України «Про виконавче провадження» та Закон України «Про органи та особи, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів», частково зменшивши відповідну монополію держави. Ці закони були прийняті 2 червня 2016 р. та вступили в силу 30 вересня 2016 р. Водночас, позитивні зрушення на сьогодні дуже важко відстежити, враховуючи мізерну кількість приватних виконавців та небажання держави відмовлятися від вказаної монополії. За його словами, на якийсь позитивний результат можна сподіватися, коли кількість приватних виконавців досягатиме хоча б половини державних виконавців.

           

            Учасники заходу обговорили індивідуальні та загальні підходи, які необхідні для повного виконання рішень Європейського суду з прав людини в справах «Бурмич та інші проти України» та «Юрій Миколайович Іванов проти України», а також пропозиції Міністерства юстиції щодо вирішення проблемних питань, пов’язаних з виникненням заборгованості держави за рішеннями судів, та загальні підходи для попередження схожої ситуації в майбутньому.