Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У Конституційному Суді обрали голову і затвердили регламент
21 лютого на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України нарешті обрали Голову суду. Ним став суддя Станіслав Шевчук.
Шевчук був призначений суддею Конституційного Суду України постановою Верховної Ради від 13 березня 2014 року.
До призначення у Конституційний Суд працював протягом 2009 року та з 2012 року суддею Європейського суду з прав людини ad hoc від України.
Місце очільника Конституційного Суду було вакантним з березня 2017 року, коли у тодішнього голови Суду Юрія Бауліна закінчився термін повноважень. До червня він виконував обов'язки очільника як найстарший за віком суддя. Однак у червні 2017-го у нього сплив термін повноважень судді КСУ і обов'язки тимчасового керманича Суду перейняв Віктор Кривенко, який увесь цей час залишався "в. о".
Вибори Голови Конституційного Суду у минулому році призначалися тричі і тричі ці спроби завершились нічим, а цьогоріч з третьої спроби голову КСУ таки вдалося призначити.
Наразі у Конституційному Суді працює 14 суддів і очікується призначення ще чотирьох за квотою парламенту та Президента.
Також 22 лютого Конституційний Суд України на своєму пленарному засіданні ухвалив Регламент суду.
Відповідно до Закону України «Про Конституційний Суд України» Регламентом Суду визначається організація внутрішньої роботи Суду. У Регламенті, серед іншого, визначено і процедуру розгляду конституційних скарг.
Варто зазначити, що за новим Законом про КСУ регламент мали ухвалити протягом трьох місяців з дня офіційного опублікування цього Закону, тобто до 2 листопада 2017 року. Однак, як і обрання Голови КСУ, прийняття регламенту затягнулося.
Набув чинності Закон про реінтеграцію Донбасу
24 лютого набув чинності Закон «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».
В цьому Законі на законодавчому рівні закріплено російську державу як державу-агресора. Юридично визначено, що саме Російська Федерація окупувала українські території.
Цей Закон суттєво посилює правову базу застосування Збройних Сил України і інших силових підрозділів для оборони нашої держави.
Закон визначає, встановлює основні параметри захисту громадянських прав і свобод цивільного населення та забезпечує правовий механізм, в тому числі політико-дипломатичним шляхом, повернення цих територій.
За словами Президента, цей Закон не порушує жодних міжнародних зобов’язань України, включаючи і Мінські домовленості.
Водночас цей Закон є лише рамковим і потребує подальшого законодавчого забезпечення дій Збройних Сил України, дій інших силових підрозділів, підготувати необхідні нормативно-правові та законодавчі акти, спрямовані на вдосконалення правових механізмів відновлення територіальної цілісності нашої держави.
Цей Закон фіксує наше право на самооборону відповідно до статті 51 Статуту ООН.
Міністру оборони України Степану Полтораку та Начальнику Генерального штабу ЗСУ Віктору Муженку доручено в найкоротші терміни подати відповідні пропозиції щодо зміни формату на виконання цього Закону, запропонувати кандидатуру Командувача об’єднаних сил, представити пропозиції щодо Положення про Об’єднаний оперативний штаб, представити Стратегічний замисел застосування ЗСУ, інших складових частин оборони, здійснити прийняття у підпорядкування Командувача об'єднаних сил визначених сил і засобів від інших складових сил безпеки і оборони.
Уряд схвалив підвищення пенсій військовослужбовцям
Кабінет Міністрів України схвалив рішення про підвищення пенсій військовослужбовцям з 1 січня в середньому на 1500 гривень.
Це рішення уряду не потребує внесення змін до чинного законодавства і воно буде в силі до моменту напрацювання та ухвалення відповідного законопроекту, обговорення якого на сьогодні все ще триває.
Тим часом Міністр внутрішніх справ заявив, що з 1 січня 2018 року всі категорії пенсіонерів органів системи МВС отримають підвищену пенсію. Зокрема, це військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної поліції.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року всі категорії пенсіонерів МВС щомісяця будуть отримувати пенсійні виплати у новому перерахованому розмірі плюс доплата за 2016 рік.
Щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а саме: військовослужбовцям ДПСУ, НГУ, особам рядового та начальницького складу ДСНС. Перерахунок проводиться з 1 січня 2018 року. Пенсії визначатимуться за рахунок - посадового окладу, спеціального звання та надбавки за вислугу років, що визначено станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету міністрів від 30. 08.2017 року. Виплата пенсій буде проводитися наступним чином - з 1 січня 2018 року старий розмір пенсії буде плюсуватися з 50% від суми підвищення. З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року старий розмір пенсії та 75% від суми підвищення. З 1 січня 2020 року повноцінно новий перерахований розмір пенсій.
На 24 контролюючі органи не поширюється мораторій на перевірки у 2018 році
Уряд затвердив перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Таким чином проводити планові перевірки можуть НБУ, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад, виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (в частині заходів із здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю) та органи державного ринкового нагляду.
Під дію мораторію не підпадає діяльність Держпродспоживслужби та її територіальних органів у частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин.
Також виводяться з-під дії мораторію ДФС, Мінприроди, Антимонопольний комітет, Держспецзв’язку, Держлікслужби, Держгеонадра, Держгеокадастр, НКРЕКП, НКЦПФР, Державіаслужба, Держаудитслужба, Держекоінспекція, частково ДСНС та ін.
Такий підхід до формування переліку органів державного нагляду (контролю) відповідно до позиції уряду застосовано з метою забезпечення розвитку підприємництва, а також забезпечення контролю за найбільш вразливими та ризикованими сферами суспільних відносин та виконання міжнародно-правових зобов'язань України.
Затверджено процедуру та програму спецпідготовки кандидатів у судді
Вища кваліфікаційна комісія суддів України затвердила нормативно-правові акти, які регламентують процедуру спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді.
Затверджено порядок проходження спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, програму спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки і навчальний план спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки.
Спеціальна підготовка кандидатів на посаду судді здійснюється Національною школою суддів України відповідно до програм та навчальних планів спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді та кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки.
Спеціальна підготовка проводиться протягом 12 місяців (для кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки, протягом трьох місяців) за рахунок коштів Державного бюджету України.
На період проходження спеціальної підготовки за кандидатом на посаду судді зберігається основне місце роботи, виплачується стипендія в розмірі посадового окладу помічника судді місцевого суду.
Строк проходження спеціальної підготовки в Національній школі суддів України зараховується до стажу професійної діяльності у сфері права.
Спеціальна підготовка включає теоретичну та практичну підготовку кандидатів на посаду судді та полягає у формуванні фахових умінь, навичок і високої професійної культури, психологічну адаптацію до професії судді.