flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Лист голові Ради суддів України Сімоненко В.М. щодо організації забезпечення охорони

06 листопада 2017, 16:27

№ ______________                                     

від _____________                                     

 

Голові Ради суддів України

Сімоненко В.М.

 

                            Шановна Валентино Миколаївно!

         Ураховуючи складну криміногенну ситуацію в Україні, зумовлену значним зростанням кількості тяжких злочинів, особливо пов»язаних з розбійними нападами, застосуванням зброї та вибухівки, з метою належного забезпечення конституційного ладу, прав і свобод людини, виходячи з рекомендацій Ради національної безпеки при Президентові України та відповідно до статті 102 та пункту 1 статті 106 Конституції України, вважаю за необхідне довести до Вашого відома наступне.

Незалежність судді забезпечується забороною втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, відповідальністю за неповагу до суду чи суддів, … з метою впливу на безсторонність суду забороняється і тягне за собою відповідальність, установлену законом (ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»)

З 28 грудня 2016 року припинено забезпечення підтримання громадського порядку та безпеки в приміщенні Коростенського міськрайонного суду Житомирської області. Наразі воно не охороняється.

Відповідно до рішення Вищої ради юстиції України від 26 грудня 2016 року № 3470/0/15-16 за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, затверджено "Тимчасовий порядок забезпечення охорони судів та установ системи правосуддя, а також підтримання громадського порядку в них".

Також Міністерством внутрішніх справ України видано від 26 грудня 2016 року наказ № 1352 "Про затвердження Тимчасового порядку забезпечення охорони судів та установ системи правосуддя, а також підтримання громадського порядку в них".  

На жаль, правоохоронні органи, на які законом покладено обов’язок щодо забезпечення безпеки суддів і працівників апарату судів, нерідко безпідставно залишають без реагування повідомлення про надходження погроз та інших протиправних діянь щодо суддів та працівників апарату судів. Не виконуються повною мірою вимоги щодо негайного вжиття належних заходів за кожним випадком зазначених протиправних дій всупереч приписам статті 18 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів".       Як наслідок невиконання правоохоронними органами покладеного на них обов’язку, 28 вересня 2017 року на суддю Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Невмержицьку Олену Андріївну здійснено напад родичем обвинуваченого, який з погрозами здійснення фізичної розправи за прийняте суддею рішення, накинувся на суддю та наніс їй тілесні ушкодження.

До ЄРДР внесено відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 377 Кримінального кодексу України, триває досудове розслідування.

За даним фактом 6 жовтня 2017 року в Коростенському міськрайонному суді Житомирської області було проведено збори суддів, на яких було вирішено звернутися до Міністерства внутрішніх справ України та Державної судової адміністрації України щодо вжиття заходів забезпечення безпеки суддів, працівників апарату суду, охорони приміщень суду та підтримання громадського порядку в них підрозділами Національної поліції України, а також виконання Наказу МВС України від 26 грудня 2016 року № 1352 "Про затвердження Тимчасового порядку забезпечення охорони судів та установ системи правосуддя, а також підтримання громадського порядку в них".

Станом на теперішній час Міністерство

 

 внутрішніх справ України не відреагувало на дане звернення.

З відповіді, наданої Державною судовою адміністрацією України вбачається, що незважаючи на вжиття всіх організаційних заходів щодо утворення Служби судової охорони, Державна установа «Служба судової охорони» не змогла розпочати свою діяльність через відсутність належного фінансового забезпечення. Наразі ведеться робота в заданому напрямку відносно охорони судів, шляхом залучення до забезпечення охорони приміщень судів підрозділів Національної поліції України та Національної гвардії України.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, а також фізичні і юридичні особи та їх об’єднання зобов’язані поважати незалежність судді і не посягати на неї.

Виконавча і законодавча гілки влади зобов’язані надавати весь необхідний і достатній захист у випадках, коли функціонування судів перебуває під загрозою фізичного нападу або залякування, спрямованих на представників судової влади (пункт 52 Висновку №18 (2015) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи про місце судової влади та її відносин з іншими гілками влади в сучасних демократіях).

А тому враховуючи викладене вище та відповідно до ч.8 ст.128 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", просимо Вас порушити питання перед відповідними органами щодо вжиття заходів щодо забезпечення безпеки та охорони судів України та підтримання громадського порядку в них підрозділами Національної поліції України згідно рішення Вищої ради юстиції України від 26 грудня 2016 року № 3470/0/15-16.

 

 

З повагою

 

Голова Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області                                                        В.П. Коренюк