flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

НАЙГОЛОВНІШЕ ЗА ТИЖДЕНЬ-18.09.2017-23.09.2017 р.р.

25 вересня 2017, 13:47

НАЙГОЛОВНІШЕ ЗА ТИЖДЕНЬ: РОЗГЛЯД ПРОЦЕСУАЛЬНИХ КОДЕКСІВ, ПРЕДСТАВЛЕННЯ БЮДЖЕТУ-2018 У РАДІ, КАДРОВІ ЗМІНИ У ПРОКУРАТУРІ ТА ПОЛІЦІЇ, ДОЗВІЛ НА ПОЗАПЛАНОВІ ПЕРЕВІРКИ ДИТЯЧИХ ЗАКЛАДІВ, РЕФОРМУВАННЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ВІДДІЛІВ, КСУ ПРО ПЕНСІЙНУ РЕФОРМУ

 

Верховна Рада продовжить розгляд змін до процесуальних кодексів у жовтні

На минулому пленарному тижні народні депутати не завершили розгляд законопроекту про внесення змін до процесуальних кодексів.

За два тижні у парламенті розглянули поправки до Господарського процесуального, Цивільного процесуального кодексів та Кодексу адміністративного судочинства.

Народним депутатам залишилося розглянути ще понад 600 поправок до Кодексу законів про працю, Кодексу про адміністративні правопорушення, Кримінального, Кримінального процесуального, Сімейного, Цивільного, Кримінально-виконавчого кодексів та низки інших законів.

Над цими поправками народні депутати продовжать працювати вже у жовтні, оскільки наступний тиждень парламентарі працюватимуть у виборчих округах.

До законопроекту про зміни до процесуального законодавства парламент приступив 7 вересня і розглядає його вже шість засідань поспіль.

Законопроект розглядають за повною процедурою, як того вимагає Регламент. Ним передбачено обговорення усіх поправок, яких до другого читання надійшло понад 4 тисячі, і голосування за кожну окремо.

Спікер парламенту протягом тижня декілька разів намагався пришвидшити прийняття цього законопроекту, запропонувавши народним депутатам працювати понаднормово до завершення розгляду проектів нових процесуальних кодексів. Але пропозиції Голови Верховної Ради не знайшли підтримки у Раді.

Відповідно до регламенту Верховної Ради розгляд одного законопроекту може тривати довше, ніж одне засідання, але не може перериватися розглядом інших питань. Тому допоки процесуальні кодекси не будуть прийняті, парламент не зможе приступити до розгляду інших питань, зокрема пенсійної реформи.

Проект Державного бюджету на 2018 рік представили у Раді

Кабінет Міністрів України передав до Верховної Ради проект Закону "Про Державний бюджет України на 2018 рік" і представив його народним депутатам.

Уряд обіцяє у наступному році підвищення мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму та інших соціальних виплат.

У 2018 році мінімальну зарплату хочуть підвищити з 3200 гривень до 3723 гривень.  Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць пропонують підвищити з 1 липня до 1 777 грн, а з 1 грудня - до 1853 грн.

Мінімальна пенсія, на думку уряду, має становити  з 1 січня 2018 року – 1373 грн, з 1 липня – 1435 грн, з 1 грудня – 1497 грн.

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям планують збільшити у наступному  році на кожну дитину віком від 0 до 13 років на 250 гривень, а на кожну дитину віком від 13 до 18 років – на 500 гривень.

У законопроекті на наступний рік врахована інфляція на рівні 7%, а курс долара закладено на рівні 30,1 гривні.

Щодо видатків на судову владу, то у проекті Державного бюджету України на 2018 рік для Верховного Суду України передбачено понад 1,5 млрд грн.

На ліквідацію вищих спеціалізованих судів виділять загалом 137 млн грн, а залишки коштів у подальшому перерахують Верховному Суду. 

На місцеві, апеляційні та спеціалізовані суди загалом передбачено понад 13 млрд гривень, а на виконання рішень на користь суддів виділять майже 5 млн гривень.

Прокуратуру планують профінансувати у більшому обсязі. Так, для ГПУ заплановано видатки у понад 6 млрд і стільки ж на підготовку та підвищення кваліфікації кадрів прокуратури. Антикорупційна прокуратура отримає із бюджету 116 млн.

Національному антикорупційному бюро виділять майже 858 млн гривень і стільки ж передбачено для Державного бюро розслідувань, яке має бути створене до кінця року.

У прокуратурі та Нацполіції нові кадрові призначення

Цього тижня Генеральний прокурор України Юрій Луценко представив нового військового прокурора Військової прокуратури сил антитерористичної операції. На цю посаду призначено підполковника юстиції Олега Ціцака, який до цього був військовим прокурором Ужгородського гарнізону Західного регіону України.

Декілька кадрових перестановок  провів і Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Керівником Головного слідчого управління Нацполіції призначений Віталій Невгад, який до цього очолював поліцію Донецької області, а його місце зайняв новий керівник - генерал поліції Микола Семенишин.

У Харківській та Полтавській областях також змінилось керівництво поліції.

Новим керівником Головного управління поліції в Харківській області призначено генерала поліції третього рангу Олега Беха, який до цього очолював поліцію Полтавської області.

Головне управління поліції в Полтавській області очолив полковник поліції Андрій Замахін. До призначення на керівну посаду Замахін працював на посаді заступника начальника Головного управління поліції Полтавщини, а до цього очолював Управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП в Полтавській області.

Позапланові перевірки дозволили провести у дитсадках, школах та лікарнях

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив керівникам областей перевірити всі громадські об’єкти, передусім місця перебування дітей та людей похилого віку, на предмет дотримання правил безпеки.

20 вересня Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства внутрішніх справ щодо проведення Державною службою з надзвичайних ситуацій у жовтні - грудні 2017 року позапланових перевірок.

Зокрема, у розпорядженні уряду йдеться про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної та комунальної форми власності, а також приватної форми власності у разі письмового звернення суб’єктів господарювання.

Обласним та Київській міській державним адміністраціям доручено посприяти проведенню перевірок та разом з Державною службою з надзвичайних ситуацій провести роз’яснювальну роботу щодо дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки.

Таке рішення уряд прийняв після пожежі у дитячому таборі на Одещині, в якій загинуло троє дітей. Розслідуванням обставин та встановленням винних займається поліція та прокуратура. За попередніми висновками, причиною займання табору стало порушення правил пожежної безпеки. Під варту взято директора дитячого табору, якому висунуто підозру в порушенні пожежної безпеки.

По всій Україні перезавантажать 654 поліцейські відділи

У Міністерстві внутрішніх справ анонсували повне перезавантаження всіх 654 територіальних підрозділів Нацполіції України.

Втілювати реформу почнуть в одному із столичних відділів поліції, де стартував пілотний проект "Створення моделі ефективного зразкового поліцейського офісу на базі районного управління поліції в місті Києві". Пілот стартує у Голосіївському управлінні Нацполіції Києва і має реалізуватися навесні 2018 року.

Передбачається оголошення конкурсу поліцейської компетентності на всіх ключових посадах, також буде проведений спеціальний курс перепідготовки та тренінгів для 100% поліцейських, які працюють в Голосіївському районі. Поліцейські, які добре працюють, будуть оцінені, мотивовані і підготовлені для роботи в межах оновленої моделі.

Програма службової перепідготовки поліцейських Голосіївського управління поліції включатиме функціональну, тактичну, вогневу та фізичну підготовку. Крім того відбудуться спеціальні тренінги: кризовий менеджмент, основи лідерства, управління, права людини та community police.

Також буде принципово змінена структура і функціонал працівників поліції, насамперед тих, хто безпосередньо спілкуватиметься з відвідувачами. Корекція в межах впровадження нової моделі включає зокрема такі пункти:

для прийому заяв та інформаційної допомоги громадянам вводиться група первинної комунікації «open office», що складатиметься з п’яти комунікабельних, доброзичливих, ввічливих поліцейських, які вміють оперативно працювати;

для оптимізації роботи поліцейського впроваджується єдина система електронного документообігу та уніфікованих баз даних;

з метою контролю діяльності працівників буде впроваджена система «Робочий час під контролем»: спеціальна програма відстежуватиме використання баз даних, мережі Інтернет, вхід-вихід працівників в приміщення управління;

щоб зменшити навантаження і підвищити ефективність роботи чергової частини буде введена посада поліцейських з обліку і зберігання речових доказів та озброєння;

працівники чергової частини перейдуть на 12-ти годинну зміну (зараз зміна – 24 години).

Ще однією складовою проекту стане зміна організації робочої зони управління: система відеофіксації і прозорі перегородки забезпечать відео- і аудіофіксацію, зокрема процесуальних дій стосовно затриманих.

У Конституційному Суді вказали на неконституційність пенсійної реформи в частині зменшення виплат суддям у відставці

Голова Конституційного Суду України направив листа Прем’єр-міністру  із застереженням щодо змін пенсійного забезпечення суддів під час пенсійної реформи. Аналогічного листа відправлено і Голові Верховної Ради України.

Ініційована урядом пенсійна реформа передбачає єдиний підхід до обчислення пенсій відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", в тому числі і для суддів.

Проте Конституційний Суд України звертає увагу, що при зменшенні розміру щомісячного грошового утримання суддів з 80 до 60%, як це закладено у пенсійній реформі, відбудеться зменшення рівня матеріального забезпечення суддів у відставці і як наслідок - гарантій незалежності суддів. 

Також у зверненні зазначається, що Конституційний Суд раніше вже визнавав неконституційними закони, які зменшували грошове утримання суддів у відставці. Зокрема, минулоріч Конституційний Суд визнав неконституційним обмеження максимального розміру довічного грошового утримання суддів у відставці сумою 10740 гривень.

Тому у Конституційному Суді вважають недопустимим внесення змін до Закону про судоустрій у рамках запровадження пенсійної реформи.

Варто зазначити, що цього тижня питання прийняття пенсійної реформи стояло у порядку денному Верховної Ради. Однак через незавершення розгляду законопроекту про зміни до процесуальних кодексів, розгляд законопроектів про зміни у пенсійному забезпеченні перенесено вже на жовтень.