flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Скасування нарадчої кімнати: Рада ухвалила закон

20 грудня 2024, 08:50

Верховна Рада ухвалила закон про скасування нарадчої кімнати в судах. Однак її скасували не для всіх випадків.

На засіданні 19 грудня парламент ухвалив у цілому законопроєкт про внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень. Його підтримали 246 народних депутатів, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Документ вносить зміни до Закону «Про судоустрій і статус суддів України», до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу і Кодексу адміністративного судочинства, якими, зокрема, виключаються положення щодо «нарадчої кімнати» з одночасною заміною інституту «таємниця нарадчої кімнати» інститутом «таємниця ухвалення судового рішення».

Скасування нарадчої кімнати: на які випадки не поширюється

Як пояснює «Судово-юридична газета», до Кримінального процесуального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення аналогічні зміни не внесені. Скасування у кримінальному процесі та у процесі щодо адмінправопорушень інституту нарадчих кімнат було запропоновано у іншому законопроекті — №9446, але він не розглянутий.

Отже, у КПК та КУпАП такий інститут збережеться і продовжить існувати, а в інших процесуальних кодексах його може бути змінено.

Що буде замість нарадчої кімнати

Після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні. У виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення судового рішення на строк, який не перевищує  десяти днів з дня переходу до стадії ухвалення рішення. За цієї умови суд має оголосити дату й час його проголошення.

Також змінами передбачено, що обговорення та ухвалення судового рішення відбувається у приміщенні суду. Однак проєктом не визначено безпосереднє місце ухвалення судового рішення. За такого підходу вбачається, що судове рішення може ухвалюватися у будь-якому приміщенні суду.

Також закон передбачає, що під час ухвалення судового рішення суддя не має права обговорювати обставини справи та зміст судового рішення з іншими особами, крім складу суду, який розглядає справу. Втручання в процес ухвалення судом судового рішення забороняється. Судді не мають права розголошувати перебіг обговорення та ухвалення судового рішення, зазначає «Укрінформ».

Документ також вносить зміни до порядку ухвалення судових рішень, а саме:

  • для постановлення ухвал, що оформлюються окремим документом, суд оголошує перерву;
  • ухвали, постановлені судом без оформлення окремим документом, заносяться до протоколу судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.
  • Також вилучаються всі положення відповідних процесуальних кодексів щодо “нарадчої кімнати”.

Чому Рада наважилася на скасування нарадчої кімнати

Законопроєкт, який скасовує нарадчі кімнати в судах, Верховна Рада ухвалила в першому читанні ще 30 жовтня. Його автори пояснювали: інститут «нарадчої кімнати», який наразі є невіддільною частиною відкритого судового процесу, станом на умови сьогодення має вигляд надмірного формалізму. Він не відповідає ані меті запровадження терміну «таємниця нарадчої кімнати», яка насамперед має передбачати заборону втручання та впливу на прийняття судового рішення, ані суті судової діяльності, яка передбачає здійснення ефективного правосуддя в розумні строки.

Крім того, як пояснював голова Комітету з питань правової політики Денис Маслов, в українських судах є недостатня кількість нарадчих кімнат і вони погано облаштовані. Він також закликав ухвалити закон про скасування нарадчої кімнати в кримінальному й адміністративному судочинстві. Однак цей законопроєкт Верховна Рада не розглядала.