flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон, що посилює контроль за виконанням судових рішень, офіційно опубліковано

19 грудня 2024, 09:23

18 грудня в газеті "Голос України" офіційно опубліковано Закон № 4094-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень", спрямований на підвищення ефективності виконання судових рішень та відповідальності боржників.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила Закон на базі проєкту № 9462 21 листопада.

Документ набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування, крім пункту 4 розділу I Закону, який набирає чинності з дня введення в дію Закону № 2469-IX "Про лікарські засоби" .

Нововведення мають забезпечити дієвий контроль за виконанням рішень суду в господарських, цивільних і адміністративних справах, роз'яснив Північно-західний апеляційний господарський суд.

Документ уточнює порядок подання скарг на дії державних і приватних виконавців: збільшується строк для подання, а також встановлюються чіткі вимоги до оформлення таких скарг.

Фахівці Північно-західного апеляційного господарського суду роз'яснили, що Закон передбачає таке:

Подання звіту про виконання судового рішення

  • У немайнових господарських і цивільних спорах суд, за заявою стягувача, зможе зобов'язати боржника надати звіт про виконання рішення суду.

  • Якщо боржником є державні органи, органи місцевого самоврядування або державні чи комунальні підприємства, суд зможе вимагати звіт про виконання незалежно від характеру спору.

Штрафи за невиконання

  • У разі невиконання судового рішення боржник (або його керівник) може бути оштрафований на суму від 20 до 40 прожиткових мінімумів.

  • Якщо боржник є колегіальним органом, штраф може бути накладений на кожного члена органу, який не забезпечив виконання судового рішення у межах своїх повноважень.

Можливість зміни способу виконання рішення

  • Якщо боржник не виконує судове рішення, стягувач матиме право звернутися до суду з клопотанням змінити спосіб виконання. Це може включати стягнення з боржника вартості майна, щодо якого суд ухвалив рішення.

Удосконалення процедури оскарження дій виконавців

  • Закон уточнює порядок подання скарг на дії державних і приватних виконавців: збільшується строк для подання, а також встановлюються чіткі вимоги до оформлення таких скарг.

Автор: