Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164" для перевірки дійсності довіреності, яка була викладена без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу та посвідчена нотаріусом відповідно до законодавства, яке передбачало таке посвідчення, заінтересована особа звертається з її копією до відповідного нотаріуса, який зобов’язаний протягом двох робочих днів видати довідку про підтвердження або спростування посвідчення ним такої довіреності.
Цивільний кодекс України передбачає можливість в окремих випадках і для окремих осіб посвідчувати документи таким чином, щоб таке посвідчення прирівнювалось до нотаріального.
Хто може засвідчувати довіреності військовослужбовцям:
Як і раніше, довіреності можуть засвідчувати нотаріуси, які працюють в державних нотаріальних конторах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
У сільських населених пунктах довіреності можуть засвідчувати посадові особи органів місцевого самоврядування.
Також до нотаріально засвідчених довіреностей прирівнюються:
В умовах воєнного стану довіреності військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії іноземної держави, може засвідчувати командир (начальник) цих формувань із подальшим надсиланням таких довіреностей через структурний підрозділ Генерального штабу ЗСУ, Міністерства оборони України до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їхньої реєстрації нотаріусами в Єдиному реєстрі довіреностей.
Водночас такі командири (начальники) не можуть засвідчувати:
- довіреності на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження цінними паперами та корпоративними правами.
Що, окрім довіреностей, дозволяється засвідчувати військовослужбовцям:
В умовах воєнного стану, крім довіреностей, командир (начальник) або інша уповноважена особа також можуть засвідчувати заповіти військовослужбовців. Водночас нотаріуси для військовослужбовців вчиняють усі види нотаріальних дій.
В таких документах обов'язково зазначається:
1. Місце і дата складання/підписання (наприклад, м. Охтирка/ с. Андріївка та ін.);
2. Прізвище, ім'я, по батькові військового, який видає довіреність, дані його паспорту, ідентифікаційного коду та адреса місця реєстрації;
3. Прізвище, ім'я, по батькові повіреного (особи, яка буде діяти від імені військового), його адреса місця проживання та, не є обов'язковим, але рекомендуємо, дані ідентифікаційного коду повіреного;
4. Строк дії довіреності (прописом);
5. Посвідчувальний напис особи, яка посвідчує документ.
Також, в залежності від того, що саме посвідчується, зміст документа.
Якщо це довіреність, обов'язково треба вказати перелік органів/осіб, перед якими повірений може представляти інтереси військового, перелік прав, які йому надаються та перелік документів, які він має право підписувати від імені військового.