flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова практика: Коли нотаріус (не)може відмовити в оформленні спадщини, розповіла суддя ВП ВС

28 серпня 2024, 08:51

Наразі оскарження і відмов нотаріуса, і певної дії нотаріуса здійснюється в позовному провадженні в межах однієї процедури. Це дещо спростило розуміння судових процесів у таких категоріях справ.


На цьому акцентувала суддя Великої палати Верховного Суду Ольга Ступак під час науково-практичного вебінару, інформує «Закон і Бізнес».

Вона відзначила, що у воєнний час на фоні загального збільшення кількості спадкових спорів зросла і кількість справ про оскарження відмов нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Так, у постанові КЦС від 20.07.2022 у справі №461/2565/20 зазначено, що відсутність у тексті заповіту відомостей про те, що заповідач через фізичні вади здоров’я не може сам прочитати заповіт, а також вчинення ним власноруч напису, що заповіт йому прочитано вголос, його зміст йому зрозумілий та з його слів записано правильно, вказує на те, що підстав для кваліфікації заповіту як нікчемного немає. Отже, немає й підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії.

В іншій справі (постанова КЦС від 28.09.2022 у справі №520/8593/17) ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що встановлення державним нотаріусом особи на підставі паспорта громадянина України, який не містив фотокартки при досягненні особою 45-річного віку, не може бути підставою для визнання недійсною заяви про відмову від спадщини. Водночас такі дії нотаріуса можуть

стати підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Також О.Ступак нагадала, що постанова приватного нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, який оскаржується в судовому порядку, до вирішення судом справи є правомірною, оскільки предметом нотаріальної діяльності є безспірні справи щодо реалізації цивільних прав, а законом «Про нотаріат» не передбачено ухвалення нотаріусом постанови про зупинення нотаріальних дій. Такий висновок наведено в постанові КЦС ВС від 24.01.2024 у справі № 511/1875/21.

Ще одна ситуація, за якої нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, — звернення особи щодо вчинення такої дії, якщо ця особа внесена до Єдиного реєстру боржників, незалежно від того, є особа боржником за основним зобов’язанням чи майновим поручителем (постанова КЦС від 16.06.2021 у справі №757/22958/19-ц).

Стосовно перебігу позовної давності суддя навела висновки з постанови об’єднаної палати КЦС від 13.03.2023 у справі № 554/9126/20:

початок перебігу позовної давності за позовами про стягнення заборгованості у зв’язку з невиконанням зобов’язань у договірних правовідносинах з визначеним строком виконання починається зі спливом цього строку;

вчинення нотаріусом виконавчого напису не впливає на перебіг позовної давності, а саме не перериває та не зупиняє її перебіг;

визнання судом виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, не впливає на перебіг позовної давності;

визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, саме по собі не є поважною причиною пропуску позовної давності.

Детальніше з відповідною практикою ВС можна ознайомитися із презентації О.Ступак.

Вебінар «Постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії: оскарження, вплив на спадкові правовідносини, участь нотаріуса у судовому процесі» організувала ГО «Цивілістична платформа».

Джерело: Закон і Бізнес