flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова практика: Тотожні позовні вимоги: як уникнути між’юрисдикційного конфлікту — ВС

05 червня 2023, 10:32

Якщо справу було розглянуто адміністративним судом і відповідне рішення набрало законної сили, то суд не має право розглядати аналогічний позов у порядку цивільного судочинства.


На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, змінивши попередні рішення у справі №161/10940/22 в мотивувальній частині, інформує «Закон і Бізнес».

Позивач просив районний суд відшкодувати йому моральну шкоду, завдану Департаментом соціальної політики Луцької міської ради, оскільки в іншій адміністративній справі визнано протиправними дії відповідача щодо призначення йому житлової субсидії та зобов’язано здійснити відповідну виплату.

Суд першої інстанції прийняв позовну заяву до розгляду в спрощеному провадженні, а потім ухвалою, яку апеляційний суд залишив без змін, закрив провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 255 ЦПК, врахувавши, що позивач уже заявляв тотожні позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди до відповідача в адміністративній справі, вони були розглянуті по суті й адміністративний суд відмовив у їх задоволенні.

КЦС зауважив, що як рішення суду першої інстанції, так і постанова суду апеляційної інстанції в адміністративній справі містять доводи щодо позовних вимог про відшкодування моральної шкоди. При цьому позивач в апеляційному порядку оскаржував рішення суду першої інстанції у частині відмови в задоволенні вимог про відшкодування моральної шкоди. Оскаржував він у цій частині судові рішення і в касаційному порядку.

Отже, у межах адміністративної справи суди розглянули по суті позовні вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди з відповідача. А тому його доводи в касаційній скарзі про те, що відповідної вимоги в межах адміністративної справи він не заявляв, не відповідають дійсності.

Таким чином, ЦС констатував, що суди помилково застосували п. 3 ч.1 ст. 255 ЦПК, а це має суттєве юридичне значення, оскільки в іншому випадку зазначене призведе до того, що одні й ті самі позовні вимоги одночасно будуть розглядатися за правилами різних судових юрисдикцій, що є неприпустимим і призведе до міжюрисдикційного конфлікту.

Закон і Бізнес