Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Для зручності в користуванні всі рішення систематизовано за статтями Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Верховний Суд опублікував зведений огляд практики Європейського суду з прав людини за рішеннями, ухваленими впродовж червня – липня 2022 року. Про це повідомляється на офіційному вебпорталі судової влади України.
Рішення у ньому систематизували за статтями Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
В аспекті гарантованих прав і свобод за статтею 6 конвенції (право на справедливий суд) варте уваги рішення ЄСПЛ у справі XAVIER LUCAS v. France. У ній ЄСПЛ визнав відмову апеляційного суду прийняти від заявника паперову версію процесуального документа надмірним формалізмом, адже адвокат заявника обґрунтовував неможливість подання документа за допомогою електронної платформи помилками в її функціонуванні. Тож ЄСПЛ констатував порушення вимог статті 6 конвенції.
Важливість права вільно висловлювати свою думку, особливо в контексті реалізації такого права суддею для захисту верховенства права й суддівської незалежності, підкреслив ЄСПЛ в рішенні у справі ŻUREK v. Poland. ЄСПЛ констатував порушення пункту 1 статті 6 конвенції щодо права судді на доступ до суду для судового перегляду рішення про припинення своїх повноважень як члена конституційного органу в Польщі, який гарантував незалежність суддів та судів унаслідок судової реформи. Також було встановлено порушення статті 10 конвенції (свобода вираження поглядів) через вжиті до заявника заходи, спрямовані на його залякування.Із погляду розподілу голосів суддів суду касаційної інстанції слід акцентувати на рішенні ЄСПЛ у справі LOIZIDES v. Cyprus. Згідно з обставинами справи голоси суддів Верховного Суду, які розглянули скарги заявника на його засудження, розділилися порівну. Зрештою, скарги заявника були відхилені, адже він не виконав тягар доведення того, що ухвалені в його справі рішення були протиправні, як цього вимагало національне законодавство в таких випадках. Крім того, ВС оголосив ці рішення у відкритому судовому засіданні й оприлюднив пресрелізи про них, а голова суду зробив окреме оголошення щодо цих рішень. Розглянувши скаргу заявника за пунктом 1 статті 6 конвенції, ЄСПЛ не констатував порушення цих вимог, оскільки рішення Верховного Суду були достатньо мотивовані та обґрунтовані.
Скачати повний огляд практики ЄСПЛ можна ТУТ.