flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як оскаржити арешт майна у виконавчому провадженні пояснив ВС

20 жовтня 2022, 09:41

Боржник у разі незгоди з арештом, який накладений державним або приватним виконавцем під час примусового виконання судового рішення, не може пред’являти позов про зняття арешту з майна.


На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, скасовуючи попередні рішення у справі №523/19204/19 про виключення майна з опису, повідомляє «Закон і Бізнес».

Позивач просив суд визнати дії державного виконавця незаконними, скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження, а також про арешт коштів та майна боржника.

Суд першої інстанції в позові відмовив. Апеляційна інстанція, змінюючи мотиви відмови в задоволенні позову, виходила з того, що суд зобов’язаний розглядати по суті позов у межах заявлених вимог, незважаючи на правильність обраного позивачем способу захисту порушеного права.

Натомість КЦС зауважив, що сторони виконавчого провадження мають право оскаржити рішення, дії або бездіяльність органів державної виконавчої служби, їх посадових осіб, виконавців чи приватних виконавців у порядку судового контролю, оскільки виконання судового рішення є завершальною стадією судового розгляду

Проте, боржник має право на оскарження дій державного виконавця в порядку, передбаченому розд.VII ЦПК. Якщо суд помилково прийняв позов до розгляду, він має закрити провадження у справі з підстави, передбаченої п.1 ч.1 ст.255 ЦПК.

Отже, суди попередніх інстанцій помилково розглянули справу по суті, не врахувавши, що боржник у виконавчому провадженні не може бути позивачем у цій справі, й така справа не підлягає розгляду в позовному провадженні.

Закон і Бізнес