flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Х МІЖНАРОДНИЙ СУДОВО-ПРАВОВИЙ ФОРУМ: СУДОВА СИСТЕМА УКРАЇНИ, ПОПРИ ВІЙНУ, ВИСТОЯЛА, ДОВЕЛА СВОЮ ФУНКЦІОНАЛЬНУ ПРИДАТНІСТЬ І ГОТОВА ДО ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ

16 вересня 2022, 09:49

Х Міжнародний судово-правовий форум продовжує роботу. Стратегічну сесію «Судочинство воєнного часу» модерував Олег Маліневський, партнер EQUITY. Свої оцінки та прогнози процесів у судовій системі презентували:

  • Денис Маслов, голова Комітету ВР з питань правової політики
  • Богдан Львов, голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
  • Богдан Моніч, голова Ради суддів України
  • Олексій Сальніков, голова Державної судової адміністрації України
  • Артем Ярмола, заступник директора юридичного департаменту Fozzy Group
  • Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери»

Законодавчі горизонти

Денис Маслов розповів про напрацювання профільного парламентського комітету в питаннях реалізації судової реформи. Він серед іншого звернув увагу на проблеми з фінансуванням судової системи, кадровий дефіцит у судах, розповів про законодавчу ініціативу щодо тимчасового відрядження суддів до апеляційних судів, а також вдосконалення процедур добору суддів.

Серед пріоритетів у сфері реалізації судової реформи Денис Маслов виділив такі:

  • впровадження повноцінного електронного судочинства,
  • перегляд і полегшення процесуальних кодексів,
  • забезпечення належного виконання судових рішень,
  • належне матеріальне забезпечення судів.

«Ми маємо чітку політичну волю реалізувати судову реформу. Багато хто її розпочинав, але саме цей склад парламенту, цей Президент її втілять у життя», — заявив Денис Маслов.

Реалії воєнного часу

Богдан Львов говорив про пріоритетні завдання судової системи в умовах війни. Він розповів, як працювали господарські суди в перші дні війни, які переформатування в роботі відбулися в березні, як вирішувалися, зокрема, питання безпеки під час судових засідань.

Говорячи про динаміку надходження справ, Богдан Львов зазначив, що наразі кількість звернень до господарських судів зростає щомісяця і в першій інстанції вже досягло майже 90% від довоєнного рівня.

Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду також прокоментував проблемні питання дистанційного розгляду справ та належного повідомлення учасників судового процесу, акцентувавши на актуальності їх законодавчого врегулювання. Також нагальною є проблема фінансового забезпечення судів.

Резюмуючи, Богдан Львов констатував, що суди в цілому випробування пройшли. Водночас є й шлях до вдосконалення, і цей процес особливо активізується після перемоги України.

Виступ Богдана Моніча, голови Ради суддів України, також стосувався функціонування судової системи в умовах війни. Він звернув увагу, що більшість проблемних питань зберігають свою актуальність: кадрове забезпечення, функціонування органів судівського врядування та проведення конкурсів, фінансування судової системи тощо. Коментуючи виклики воєнного часу, Богдан Моніч передовсім відзначив консолідацію суддівської спільноти, що, зокрема, дало можливість РСУ оперативно ухвалити рішення стосовно вжиття заходів із забезпечення сталого функціонування судової влади — це рішення довгий час було орієнтиром для судів та органів судової влади під час організації своєї діяльності. Богдан Моніч розповів і про інші рекомендаційні рішення РСУ, зокрема щодо дистанційної роботи.

Окремо він звернув увагу на проблему суддів-колаборантів — механізмів притягнення їх до відповідальності наразі не існує, єдине — вдалося вжити заходів, щоб такі особи не отримували від держави жодних коштів.

Говорячи про подальші плани, Богдан Моніч наголосив на пріоритетності відновлення роботи ВРП та ВККС, вирішення кадрових питань у судах (зокрема із застосуванням процедур відрядження суддів), удосконалення механізмів добору суддів, оптимізації мережі судів та покращення рівня їх забезпечення.

Фінансове забезпечення

Про фінансові виклики судової системи України в умовах війни розповів Олексій Сальніков, голова Державної судової адміністрації України. Він нагадав, що на початку війни фінансування судової системи значно скоротилася, також дуже скоротилися надходження від судового збору.

«За відсутності надходжень ДСА не зможе повноцінно забезпечити функціонування судів, що ставить під загрозу можливість здійснення правосуддя», — констатував Олексій Сальніков.

Він також звернув увагу, що перед ДСА додатково стоїть питання забезпечення відновлення функціонування судів, приміщення яких були зруйновані чи пошкоджені.

За словами голови ДСА, недостатнє фінансування зберігається і в проєкті державного бюджету 2023 року. Видатки на судову систему заплановані на 22 % менші, ніж було передбачено на 2022 рік, і наразі опрацьовується питання щодо збільшення відповідних видатків.

Оцінки юристів

Очікування бізнесу від судочинства озвучив Артем Ярмола, заступник директора юридичного департаменту Fozzy Group. Він звернув увагу, що оцінки функціонування судової системи користувачами її послуг — бізнес-спільнотою — зазвичай дещо відрізняються від оцінок представників судової влади. Для бізнесу, за словами Артема Ярмоли, ключовими є питання ефективності правосуддя: доступності, своєчасності, якості, іміджу судової системи.

Переходячи до «практичних» очікувань, Артем Ярмола звернув увагу на проблеми відшкодування шкоди, заподіяної війною, належної кваліфікації колабораціонізму, реалізації санкційної політики та конфіскації активів рф та рб. Він висловив сподівання, що суди у всіх цих питаннях займатимуть виважену позицію.

На завершення стратегічної сесії Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери», презентував точку зору адвоката на питання доступу до правосуддя. Він позитивно оцінив відновлення доступу до реєстру судових рішень, функціонування системи е-суду — все це спрощує роботу адвокатів. Водночас Олег Горецький констатував, що адвокати відчувають певні складнощі, спричинені недостатнім фінансуванням системи правосуддя.

У цілому ж оцінка Олега Горецького була досить оптимістичною — війна не стала перешкодою в доступі до правосуддя в Україні, як фізичні особи, так і бізнес можуть захистити свої права в судах.

«Судова система України, попри війну, вистояла, довела свою функціональну придатність і готова до подальшого розвитку, до прямування тим вектором, який ми підтвердили на світовому рівні, — бути частиною європейської правової сім’ї», — підсумував дискусію Олег Маліневський.