Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо інформацію з розгляду справ, до яких була підвищена увага з боку суспільства.
В наш час сучасних технологій обмін інформацією та її розповсюдження стали миттєвими завдяки Інтернету. Швидкість є одним з плюсів цього інструменту, але існують і мінуси. Найпопулярнішому британському письменнику та автору гумористичних романів Террі Пратчетту належить вислів: «Поки правда взуває одну ногу, брехня встигає оббігати весь світ». Завдяки Інтернету розповсюдження будь якої інформації, у тому числі і не правдивої, стало поширеним явищем. Ми читаємо такі статті десятки разів на день, постимо їх, висловлюємо свою реакцію не задумуючись над тим, чи автор надав на наш розсуд правдиві дані, чи не зашкодять наші коментарі людині, щодо якої з’являється такі новини на соціальних сторінках.
В більшості випадків особи, які дозволяють собі вказувати неправдиві факти та інколи образливі вислови щодо деяких громадян, забувають значення слів «достовірність інформації» та «відповідальність у разі поширення недостовірної інформації в Інтернеті».
Так сталося й у випадку з громадянкою, яка не перевіривши фактів та покладаючись на власні судження, скористалася соціальною мережею Fасеbоок, розмістивши на ній інформацію відносно керівника органу місцевого самоврядування.
Суд дійшов висновку, що дана інформація створює в оточуючих викривлене уявлення про діяльність позивача, в тому числі і як добропорядної та законослухняної громадянки, оскільки є недостовірною, негативною, такою, що принижує та порочить честь позивача в очах оточуючих, а враховуючи те, що вона є посадовою особою, її ділову репутацію.
За такі дії суд зобов’язав жінку спростувати надану нею неправдиву інформацію, шляхом опублікування на сайті Facebook резолютивної частини рішення суду.
Ще одна справа закінчилася на користь чоловіка, який звернувся до суду з позовом про звільнення його з місця роботи з порушенням вимог трудового законодавства. В суді було доведено факт винесення незаконного наказу про звільнення. Наслідком неправомірних дій посадових осіб господарського підприємства стало поновлення звільненого працівника на його посаді, а також стягнення на його користь майже 96 тисяч гривен за понесену моральну шкоду, середнього заробітку за час вимушеного прогулу, судових витрат та витрат на правничу допомогу.
Принцип презумпції невинуватості звучить так: «Кожна людина, обвинувачена у вчиненні злочину, має право вважатися невинною доти, поки її невинність не буде встановлена в законному порядку шляхом прилюдного судового розгляду, при якому їй забезпечують усі можливості для захисту». Наслідком дотримання презумпції невинуватості є виправдувальний вирок.
Коростенським міськрайонним судом було ухвалено два такі вироки на підставі вивчення наданих матеріалів та доказів.
В одній справі чоловіка було звинувачено у зґвалтуванні неповнолітньої сестри на підставі її показів, від яких вона потім відмовилася. За відсутністю належних та достатніх доказів у вчиненні злочину хлопця було визнано невинуватим та виправдано. В той же час було доведено нанесення ним сестрі легких тілесних ушкоджень, за що призначено покарання у виді громадських робіт.
В іншій справі медичну сестру було звинувачено у складанні та видачі рецептів на право придбання отруйних та сильнодіючих засобів на ім’я пацієнтів, які перебували у в’язниці та фізично не могли придбати ці рецепти.
В процесі судового розгляду було встановлено що докази, які були зібрані стосовно обвинуваченої жінки, є недопустимими, що унеможливлює їх використання у судовому процесі.
Якщо слідством зібрано належні та припустимі докази, як того вимагає Кримінальний процесуальний кодекс, вирок суду буде обвинувальним. Якщо ж такі докази не зібрані або зібрані та визнаватимуться неналежними чи неприпустимими, вирок має бути виправдувальним.
Показником розвитку держави і суспільства є дотримання і забезпечення права людини на надійний правовий захист і дотримання презумпції невинуватості.
Прессекретар суду