flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Цукерберга до суду! Чи повинно таке рішення бентежити громадськість?

18 листопада 2021, 16:28

Останніми днями Коростенський міськрайонний суд Житомирської області потрапив під підвищену увагу з боку громадськості та ЗМІ.

 Приводом такого ажіотажу стало рішення суду про залучення у справі про захист честі та гідності, ділової репутації посадової особи як співвідповідача - власника сайту «Facebоok».

І головне питання, яке бентежить суспільство – чи дійсно суд може визнати Марка Цукерберга стороною у справі та яким чином виконати таке рішення?

Отже, щоб уникнути домислів та хибних оцінювальних суджень, розставимо всі крапки над «і».

Згідно з вітчизняною практикою розгляду справ про захист честі та гідності, а також ділової репутації фізичної чи юридичної особи визначено, що належними відповідачами у випадку розповсюдження неправдивої інформації, яка публікується у мережі Інтернет є автор поданого матеріалу, а також власник вебсайтів, на сторінках яких така інформація подається.

Цивільним законодавством України забезпечується право позивача самостійно визначати коло відповідачів, предмет та підстави спору.

Правовими висновками Верховного Суду у постановах у справах № 742/286/178, № 761/7719/18 визначено, що у разі не залучення в якості співвідповідача власника вебсайту, на якому публікується оспорювана інформація, позов підлягає залишенню без задоволення.

Судом було задоволено клопотання позивача про залучення у якості співвідповідача власника сайту "Facebook" (facebook.com) - Facebook Inc. (Фейсбук Інкорпорейтед) резидент       сполучених Штатів Америки, адреса:  Willow Rd, Menlo Park, CA, 94025, US.

Повідомлення сторін, які перебувають за кордоном, відбувається з урахуванням норм та вимог застосування в Україні Гаазької Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах.

Порядок вручення судових викликів та повідомлень врегульовано статтею 128 Цивільного процесуального кодексу України.

Також, надаючи відповідь на питання, чи реально виконати виклик в судове засідання власника «Facebook» та як розглянеться дана справа у разі, якщо він не з’явиться до Коростенського міськрайонного суду, відповідно до тієї ж Конвенції, цитуємо: « Україною  заявлено, що суддя незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку документів, у разі, якщо виконані всі наступні умови: a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією, b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців, c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.).

Суд здійснює свою діяльність у рамках закону та чинної судової практики, забезпечуючи право кожного на справедливий захист прав та законних інтересів.

 

Прессекретар суду