Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Велика Палата ВС сформулювала важливі правові висновки щодо застосування норм процесуального законодавства.
1. У справі № 757/47946/19-ц Велика Палата Верховного Суду досліджувала питання стосовно можливості апеляційного оскарження окремо від рішення суду ухвали про залишення заяви про забезпечення доказів без розгляду.
ВП ВС дійшла висновку, що перелік ухвал, на які апеляційна скарга може бути подана окремо від рішення суду, наведений у ч. 1 ст. 353 ЦПК (ч. 1 ст. 255 ГПК). Цей перелік не є вичерпним: ухвала, зазначена в ч. 1 ст. 353 ЦПК, безумовно може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду; за відсутності ухвали в цьому переліку встановленню та оцінці судом підлягає те, чи перешкоджає ця ухвала подальшому провадженню у справі та/або чи може вона бути оскаржена разом із рішенням суду (тобто чи є в особи, яка подає апеляційну скаргу, можливість поновити свої процесуальні права в інший спосіб).
Ухвала про залишення заяви про забезпечення доказів без розгляду не підлягає оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду, оскільки, по-перше, така ухвала відсутня в наведеному в ч. 1 ст. 353 ЦПК (ч. 1 ст. 255 ГПК) переліку, по-друге, ця ухвала не перешкоджає подальшому провадженню у справі, а заявник не позбавлений можливості включити свої заперечення на цю ухвалу до апеляційної скарги на рішення суду, ухвалене по суті спору.
Постанова ВП ВС від 13 листопада 2024 року у справі № 757/47946/19-ц (провадження № 14-37цс23).
2. У справі № 806/5175/14 Велика Палата Верховного Суду вирішувала питання щодо можливості апеляційного оскарження окремо від рішення суду ухвали про відмову в задоволенні клопотання про поновлення провадження у справі.
ВП ВС дійшла висновку, що ухвали суду першої інстанції, які відсутні в переліку ст. 294 КАС, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду, якщо вони перешкоджають подальшому провадженню у справі й особа, яка подає апеляційну скаргу, не може поновити свої права в інший спосіб, аніж шляхом оскарження в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції окремо від рішення суду.
Ухвала суду першої інстанції про відмову в поновленні провадження у справі підлягає оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду як така, що перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Постанова ВП ВС від 21 листопада 2024 року у справі № 806/5175/14 (провадження № 11-227апп24).
3. У справі № 186/871/14-ц ВП ВС сформулювала висновки щодо неможливості закриття провадження у справі за повторно поданою заявою про видачу дубліката виконавчого документа / заміну сторони виконавчого провадження, зокрема за наявності ухвали суду про відмову в поновленні строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Велика Палата ВС зауважила, що ухвала про відмову в задоволенні заяви про видачу дубліката виконавчого документа, постановлена під час вирішення судом процесуального питання, пов'язаного з виконанням судового рішення, не може бути підставою для закриття провадження у справі за п. 3 ч. 1 ст. 255 ЦПК (п. 3 ч. 1 ст. 231 ГПК).
Заява (подання державного/приватного виконавця) з процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у цивільних (господарських) справах, зокрема і про видачу дубліката виконавчого документа, підлягає розгляду без відкриття провадження у справі.
Тому державний/приватний виконавець чи заявник має право звертатися до суду з відповідним поданням, заявою, направленими на виконання ст. 129 Конституції щодо обов'язковості судового рішення, стільки разів, скільки це необхідно, аби виконати судове рішення (за винятком випадків, передбачених ст. 44 ЦПК).
Постанова ВП ВС від 13 листопада 2024 року у справі № 186/871/14-ц (провадження № 14-97цс24).
За матеріалами Верховного Суду