flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вимога про досудове врегулювання трудового спору не перешкоджає подальшому зверненню до суду — рішення КС

18 листопада 2024, 09:02

Законодавчі приписи внормовують порядок розв’язання колективного трудового спору (конфлікту), який має ознаки обов’язкового досудового порядку урегулювання спору.


З цих підстав другий сенат Конституційного Суду визнав такими, що відповідають Конституції окремі приписи ст.7 закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», інформує «Закон і Бізнес».

Заявник у цій справі звернувся до суду з позовною заявою до ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та первинної профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України про визнання недійсними змін до колективного договору.

Суд відмовив у відкритті провадження та роз’яснив, що «ст.7 закону «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» від 3.03.1998 №137/98-ВР передбачено, що розгляд колективного трудового спору (конфлікту) з питань укладення чи зміни колективного договору, угоди здійснюється примирною комісією, а в разі неприйняття рішення у строки, установлені статтею 9 цього закону — трудовим арбітражем».

Суди вищих інстанцій залишили це рішення без змін.

Первинна профспілкова організація Всеукраїнської профспілки працівників науки, виробництва та фінансів звернувся до КС, стверджуючи, що оскільки спірні приписи ст.7

закону врегульовують лише позасудовий порядок вирішення колективного трудового спору (конфлікту), то вони не відповідають ч.3 ст.8, чч.2, 6 ст.55, ст.64, ч.3 ст.124 Конституції.

У рішенні від 13.11.2024 №10-р(ІІ)/2024 зазначено, що згідно із ч.4 ст.124 Конституції законом може бути визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору.

КС зауважив, що приписи стст.55, 124 Основного Закону та юридичні позиції КС є підґрунтям висновку про те, що реалізація обов’язкового досудового порядку врегулювання юридичного спору за наявним конституційним порядком не має перешкоджати подальшій реалізації особою гарантованого їй конституційного права на звернення до суду.

Відповідно, КС уважає, що окремі приписи ст.7 закону не позбавляють первинну профспілкову організацію або іншу сторону колективного трудового спору (конфлікту), що є юридичним спором, наданих Конституцією гарантій реалізації права на судовий захист на підставі норм відповідного процесуального закону в разі коли цей трудовий спір  не було розвʼязано в обовʼязковому досудовому поряду, відповідно до закону.

Джерело Закон і Бізнес