flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Глорифікація: поняття, відповідальність

У 2014 році російська федерація розпочала збройну агресію проти України із захоплення окремих територій. А вже 24 лютого 2022 року, порушивши міжнародні договори, зокрема, Будапештський Меморандум, Статут Організації об’єднаних націй, Гельсінські угоди та конвенції ООН, росія вдалася до повномасштабного вторгнення в Україну.

Такі безпрецедентні злочинні дії були засуджені майже всіма цивілізованими правовими державами та визнані відповідно до статті 3 Резолюції ХХІХ сесії Генеральної асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року актом агресії, ознакою якої є:

 

 В той самий час російською федерацією проводиться масштабне приховування порушень нею законів та звичаїв війни, злочинів проти цивільного населення та терористичних дій, які становлять екологічну та радіаційну небезпеку не тільки для України, а також для довкілля всього світу.

Водночас російська влада визнає правомірною та виправдовує беззаконні дії своїх військових, найманців та представників окупаційної влади, на офіційному рівні запровадивши у дію закони, які визначають фейками правдиву інформацію про їхні злочини на території України.

Визнання російських військових героями та схвалення їх дій особами які підтримують росію у її війні проти українського народу, сприяли доповненню у 2022 році Кримінального кодексу України статтею 436-2, яка передбачає відповідальність за виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікацію її учасників.

Глорифікація (з англ. – «glori» - слава) – це славлення, звеличення когось, чогось.

 У Кримінальному кодексі України передбачена відповідальність за глорифікацію таких учасників збройної агресії російської федерації проти України:

За вчинення цих дій передбачена відповідальність у вигляді виправних робіт на строк до 2 років або арешт на строк до 6 місяців, або позбавлення волі на строк до 3 років (частина 1 ст. 436-2 КК України).

   Кримінальний закон також встановлює відповідальність за виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році. 

Протиправними є поширювальні матеріали про:

Поширенням таких матеріалів є поширення звернень, листів, листівок, гасел, комп’ютерних носіїв інформації серед невизначеного кола осіб, дописів в інтернеті тощо.

За вчинення зазначених вище дій передбачена відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої (частина 2 ст. 436-2 КК України).

У випадку, якщо дії, передбачені частинами 1 або 2 статті 436-2 КК України, вчинила службова особа, або вони вчинені повторно, чи організованою групою осіб або з використанням засобів масової інформації, – відповідальність суворіша: позбавлення волі на строк від 5 до 8 років з конфіскацією майна або без такої.