flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як оформити спадщину в умовах воєнного стану

Від­по­від­но до ста­тей 1216, 1217 Ци­віль­но­го ко­дек­су Ук­ра­їни (да­лі — ЦК Ук­ра­їни) спад­ку­ван­ням є пе­ре­хід прав та обов’яз­ків (спад­щи­ни) від фі­зич­ної осо­би, яка по­мер­ла (спад­ко­дав­ця), до ін­ших осіб (спад­ко­єм­ців). Спад­ку­ван­ня здій­сню­єть­ся за за­по­ві­том або за за­ко­ном.

За пра­ви­ла­ми стат­ті 1223 ЦК Ук­ра­їни пра­во на спад­ку­ван­ня ма­ють осо­би, виз­на­че­ні у за­по­ві­ті. У ра­зі від­сутнос­ті за­по­ві­ту, виз­нання його не­дій­сним, неп­рий­нят­тя спад­щи­ни або від­мо­ви від її прий­нят­тя спад­ко­єм­ця­ми за за­по­ві­том, а та­кож у ра­зі не охоплення за­по­ві­том усі­єї спад­щи­ни пра­во на спад­ку­ван­ня за за­ко­ном одер­жу­ють осо­би, виз­на­че­ні у стат­тях 1261–1265 цього Ко­дек­су. Пра­во на спад­ку­ван­ня ви­ни­кає у день від­крит­тя спад­щи­ни.

Пра­во на спад­щи­ну обов’яз­ко­во не­об­хідно офор­ми­ти у но­та­рі­уса (дер­жавно­го чи при­ват­но­го), звер­ну­ти­ся до яко­го мож­на в будь­-яко­му на­се­ле­но­му пун­кті на під­кон­троль­ній те­ри­то­рії Ук­ра­їни.

Для офор­млен­ня спад­щи­ни спад­ко­єм­цю не­об­хідно вчи­ни­ти та­кі дії:

Для прий­нят­тя спад­щи­ни вста­нов­лю­єть­ся строк у шість мі­ся­ців, який по­чи­на­єть­ся з ча­су від­крит­тя спад­щи­ни (час­ти­на пер­ша стат­ті 1270 ЦК Ук­ра­їни). Від­по­від­но до пун­кту 3 пос­та­но­ви Ка­бі­не­ту Мі­ніс­трів Ук­ра­їни від 28 лю­то­го 2022 ро­ку № 164 «Де­які пи­тан­ня но­та­рі­ату в умо­вах во­єн­но­го ста­ну» пе­ре­біг стро­ку для прий­нят­тя спад­щи­ни або від­мо­ви від її прий­нят­тя зу­пи­ня­єть­ся на час дії во­єн­но­го ста­ну, але не біль­ше ніж на чо­ти­ри мі­ся­ці. Тоб­то, за за­галь­ним до­во­єн­ним пра­ви­лом строк прий­нят­тя спад­щи­ни ста­но­вив 6 мі­ся­ців з дня від­крит­тя спад­щи­ни.

Втім, змі­ни, що по­ча­ли ді­яти з 06.03.2022, до­да­ли до цього стро­ку ще 4 мі­ся­ці. Об­ра­ху­нок стро­ку для кож­ної кон­крет­ної від­кри­тої спра­ви до во­єн­но­го ста­ну виг­ля­да­ти­ме та­ким чи­ном — як­що до 06.03.2022 ро­ку шес­ти­мі­сяч­ний строк спад­ку­ван­ня не спли­нув, то він ав­то­ма­тич­но по­дов­жу­єть­ся ще на 4 мі­ся­ці та в су­мі ста­но­вить 10 мі­ся­ців, а як­що спли­нув під час во­єн­но­го ста­ну, але до 06.03.2022 ро­ку, то діє ста­ра нор­ма, за якою строк прий­нят­тя спад­щи­ни або від­мо­ви від неї не по­дов­жу­єть­ся та ста­но­вить 6 мі­ся­ців.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК Ук­ра­їни спад­ко­ємець, який пос­тій­но про­жи­вав ра­зом зі спад­ко­дав­цем на час від­крит­тя спад­щи­ни, вва­жа­єть­ся та­ким, що прий­няв спад­щи­ну, як­що про­тя­гом стро­ку, вста­нов­ле­но­го ст. 1270 цього Ко­дек­су, він не за­явив про від­мо­ву від неї.

Це оз­на­чає, що як­що осо­ба, на мо­мент смер­ті спад­ко­дав­ця, бу­ла за­ре­єс­тро­ва­на з ним за од­ні­єю ад­ре­сою, то їй не обов’яз­ко­во йти до но­та­рі­уса та пи­са­ти за­яву.

Водночас ре­ко­мен­ду­єть­ся, по­да­ти за­яву до но­та­рі­уса, щоб уник­ну­ти в май­бутньому проб­лем. Річ у тому, що трап­ля­ють­ся ви­пад­ки, що осо­бу ви­пи­са­ли без її ві­до­ма або во­на прос­то про­жи­ва­ла зі спад­ко­єм­цем без ре­єс­тра­ції міс­ця про­жи­ван­ня і від­сутні підтверджувальні до­ку­мен­ти про спіль­не про­жи­ван­ня, у та­ких ви­пад­ках факт по­да­чі за­яви вже бу­де під­твердже­ним фак­том, що спад­ко­ємець не про­пус­тив стро­ки по­да­чі за­яви про прий­нят­тя спад­щи­ни.

Ще од­ні­єю ка­те­го­рі­єю осіб, які ав­то­ма­тич­но прий­ма­ють спад­щи­ну, від­по­від­но до ч. 4 ст. 1268 ЦК Ук­ра­їни є ма­ло­літ­ні, не­пов­но­літ­ні, не­ді­єз­датні осо­би, а та­кож осо­би, ци­віль­на ді­єз­датність яких об­ме­же­на, крім ви­пад­ків, вста­нов­ле­них ч. 2 — 4 ст. 1273 цього Ко­дек­су (від­мо­ва від спад­щи­ни за зго­дою бать­ків, уси­нов­лю­ва­чів, опі­ку­нів, пік­лу­валь­ни­ків та обов’яз­ко­вим доз­во­лом, на та­ку дію, ор­га­ну опі­ки та пік­лу­ван­ня). Од­нак і в цьому ви­пад­ку ре­ко­мен­ду­ємо по­да­ва­ти за­яву про прий­нят­тя спад­щи­ни в ін­те­ре­сах ви­ще заз­на­че­них осіб, оскільки ду­же час­то ін­ші спад­ко­єм­ці сві­до­мо не на­да­ють ін­форма­цію про та­ких осіб, а от­же но­та­рі­ус роз­по­ді­ляє спад­ко­ву ма­су між ві­до­ми­ми спад­ко­єм­ця­ми та в май­бутньому приз­во­дить до су­до­вих «тя­га­нин». Та­кож слід вра­ху­ва­ти во­єн­ний стан в Ук­ра­їні, оскільки на те­ри­то­рі­ях де йдуть бойові дії або пе­ре­бу­ва­ли в оку­па­ції, дос­ту­пу до ба­гатьох ре­єс­трів чи ар­хі­вів вза­га­лі не­ма.

Як­що спад­ко­ємець про­тя­гом вста­нов­ле­но­го стро­ку не по­дав за­яву про прий­нят­тя спад­щи­ни, він вва­жа­єть­ся та­ким, що не прий­няв її. У ра­зі про­пу­щен­ня шес­ти­мі­сяч­но­го стро­ку для прий­нят­тя спад­щи­ни, мо­же бу­ти вста­нов­ле­но до­дат­ко­вий строк для її прий­нят­тя з нас­тупних під­став:

Від­по­від­но до ст. 1272 ЦКУ по­зов про виз­на­чен­ня до­дат­ко­во­го стро­ку для по­дан­ня за­яви про прий­нят­тя спад­щи­ни по­да­єть­ся:

По­важ­ні при­чи­ни про­пус­ку стро­ку для прий­нят­тя спад­щи­ни:

Суд не мо­же виз­на­ти по­важ­ни­ми та­кі при­чи­ни про­пус­ку стро­ку для по­дан­ня за­яви про прий­нят­тя спад­щи­ни, як юри­дич­на не­обіз­на­ність по­зи­ва­ча що­до стро­ку та по­ряд­ку прий­нят­тя спад­щи­ни, не­обіз­на­ність осо­би про на­яв­ність спад­ко­во­го май­на та від­крит­тя спад­щи­ни, по­хи­лий вік, неп­ра­цез­датність, не­виз­на­че­ність між спад­ко­єм­ця­ми, хто бу­де прий­ма­ти спад­щи­ну, брак кош­тів для про­їз­ду до міс­ця від­крит­тя спад­щи­ни, нес­при­ят­ли­ві по­год­ні умо­ви то­що.

От­же, як­що спад­ко­ємець про­пус­тив виз­на­че­ний за­ко­ном строк для по­дан­ня за­яви про прий­нят­тя спад­щи­ни з по­важ­них при­чин, за­кон га­ран­тує йому пра­во на звер­нення до су­ду із по­зо­вом про виз­на­чен­ня до­дат­ко­во­го стро­ку на по­дан­ня та­кої за­яви.

По­зо­ви спад­ко­єм­ця про виз­на­чен­ня до­дат­ко­во­го стро­ку для по­дан­ня за­яви про прий­нят­тя спад­щи­ни по­ши­рю­ють­ся пра­ви­ла вик­лючної під­суднос­ті та во­ни пред’яв­ля­ють­ся за міс­цем зна­ход­ження май­на або ос­новної його час­ти­ни, як­що та­кі по­зо­ви ви­ни­ка­ють із при­во­ду не­ру­хо­мо­го май­на.

Згід­но зі ст. 4 За­ко­ну Ук­ра­їни «Про су­до­вий збір» роз­мір су­до­во­го збо­ру за по­дан­ня від­по­від­ної по­зов­ної за­яви скла­дає 0,4 роз­мі­ру про­жит­ко­во­го мі­ні­му­му для пра­цез­датних осіб.