flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Чи варто припиняти право власності на знищену під час війни нерухомість

Господарям зруйнованого помешкання не варто квапитися з припиненням права власності до моменту отримання компенсації за руйнації, - Ольга Оніщук.

Верховна Рада готується до того, аби ухвалити законопроєкт про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації 7198.

Ексзаступник міністра юстиції Ольга Оніщук пояснила, чи варто припиняти право власності на знищену під час війни нерухомість у контексті майбутніх змін.

«Таке питання мені нерідко ставлять власники понівеченого ворожими обстрілами житла.  

Відповідаючи на це питання, раджу господарям зруйнованого помешкання не квапитися і не звертатися до державного реєстратора або нотаріуса для припинення права власності до моменту отримання компенсації за руйнації. 

Пояснюю чому.  Законодавче правило про те, що право власності на нерухомість у разі її знищення припиняється і таке припинення підлягає державній реєстрації, встановлювалося у мирний час і не враховувало реалії війни, коли ворог щодня нищить українські оселі.

Ба більше, сьогодні такі законодавчі приписи не кореспондується з перспективою виплати компенсації за руйнування.

Згідно з логікою змін, передбачених майбутнім законом про компенсацію (проєкт №7198), припиняється право власності саме отримувача компенсації (тобто, коли рішення про надання компенсації вже прийнято) на знищений об’єкт нерухомого майна.

В такому випадку механізм припинення права власності доцільно застосовувати одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на новий об’єкт нерухомого майна, який було придбано з використанням житлового сертифіката, або ж будівництво якого було профінансовано за компенсаційні кошти», - зазначила Ольга Оніщук.

Зауважимо, що законопроєктом 7198 пропонується вручити власникам зруйнованих квартир цифрові житлові сертифікати. Однак, за словами експертів, є ризик, що ті громадяни, які встигли відремонтувати своє пошкоджене житло, не отримають нічого.