Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З 1 жовтня 2022 року в Україні жінки у віці від 18 до 60 років окремих категорій повинні стати на військовий облік. Такий обов'язок з'явився із прийняттям наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313.
Вимоги до жінок
Для постановки на військовий облік жінки мають відповідати таким критеріям:
Якщо з першими двома пунктами все більш-менш зрозуміло, то третій потребує додаткового пояснення.
Визначення спеціалізації жінок
Військовому обліку підлягають жінки, які:
1) мають одну з таких спеціальностей:
2) або є представницями 7 споріднених професій:
Перелік із 14 спеціальностей є чинним зараз. Разом з тим, за заявою Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 13 липня, його планують доповнити ще 3 спеціальностями:
Поки що цей розширений список не затверджено, але його можуть оновити до 1 жовтня.
Спеціальність жінок визначається:
У територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) будуть остаточно визначати приналежність жінок до певної спеціальності після аналізу цих документів.
Важливо: жінки інших спеціальностей не підлягатимуть обов’язковому військовому обліку, а можуть зробити це лише за бажанням.
Порядок постановки на облік
З 1 жовтня жінкам, які відповідають вимогам, потрібно буде прибути до ТЦК за місцем проживання з такими документами:
Якщо ви маєте документи, які є підставами для звільнення або відстрочки від військової служби, також візьміть їх із собою.
Щоб перевірити стан здоров'я перед постановкою на військовий облік, жінки повинні пройти обов’язкову медкомісію, яка визначатиме їхню придатність до військової служби. Висновок медкомісії з іншими документами потрібно надати до ТЦК, щоб отримати військово-обліковий документ.
Вагітні жінки або жінки з малолітніми дітьми також мають стати на військовий облік. У ТЦК для жінок враховуватиметься стан здоров’я та її сімейні обставини.
Але чинні порядки з проходження медкомісії ще потребують доопрацювання — для врахування особливостей огляду жінок. Тому радимо тим, хто вже збирається ставати на облік, зачекати до врегулювання цих моментів.
Водночас граничний строк для постановки на військовий облік наразі не встановлений.
Добровільність чи обов’язковість обліку жінок?
14 липня Генштаб ЗСУ опублікував повідомлення, яке викликало чимало запитань. Так, Головне управління персоналу Генштабу ЗСУ опрацювало «Пропозиції щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов'язаних лише за їхньою згодою».
Причина: зараз призвано лише 1% жінок від загальної кількості мобілізованих, і на сьогодні немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку.
Водночас включати жінок до військового обліку планують не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі (який триває з 2014 року).
Однак це повідомлення Генштабу ЗСУ не відповідає чинним положенням законодавства. Тож поки що варто вважати, що облік жінок визначених спеціальностей і професій буде обов’язковим з 1 жовтня, якщо до цього не приймуть нових змін.
Особливості військової служби жінок
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.
Вони на рівні з чоловіками виконують військові обов’язки, особливо після ухвалення Закону 2523-VIII. Винятки — вимоги щодо захисту вагітних і жінок з дітьми, а також щодо дискримінації за ознакою статі.
Права на відстрочку або звільнення від мобілізації однакові як для чоловіків, так і для жінок, зокрема:
Також не підлягатимуть призову жінки й чоловіки, близькі родичі яких загинули або пропали безвісти під час проведення АТО, операції Об’єднаних сил та під час дії воєнного стану. Така нова норма передбачена у законопроєкті №7481 (очікує на підпис Президента України).
Щодо інших деталей. Для військовозобов’язаних жінок, як і чоловіків, діють однакові правила й заборони щодо перетину кордону. Однак можна очікувати окремих винятків щодо зняття обмеження виїзду саме для жінок.
Відповідальність за ухилення від постановки на військовий облік
Військовозобов’язаним, які порушують правила військового обліку, загрожують такі санкції:
Але спеціально в контексті військового обліку Міноборони роз’яснило деякі нюанси.
До кінця 2022 року такі штрафи щодо жінок не діятимуть. З 2023 року посилиться контроль за бізнесом: штрафуватимуть як жінок, які повинні стати на військовий облік, але не зробили це, та підприємства, на яких вони працюють. Крім того, підприємства не матимуть права працевлаштувати жінок, що не стали на облік.
Водночас зазначені штрафи не поширюються на жінок, які ще не стали на військовий облік. Уся суть — у термінології: якщо жінка ще не перебуває на обліку, вона не є військовозобов’язаною.
Тож у підсумку: жінкам, які планують стати на військовий облік, рекомендується підготувати всі потрібні документи та слідкувати за можливими змінами порядку постановлення на облік та додатковими умовами