Наразі за певних умов статус учасника бойових дій можуть отримати не лише військовослужбовці ЗСУ, а й члени добровольчих формувань територіальних громад (тероборони) та інші члени руху опору, які брали безпосередню участь у захисті територіальної цілісності та суверенітету України.
В офіційній газеті Верховної Ради “Голос України” опублікували роз’яснення стосовно того, хто і як наразі може отримати статус учасника бойових дій.
Порядок дій визначено:
- Законом України № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413;
- Порядком надання статусу учасника бойових дій залученим до конфіденційного співробітництва особам, які брали участь у виконанні завдань руху опору на тимчасово окупованій території України, у районі проведення антитерористичної операції, районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або на інших територіях, де в період виконання зазначених завдань велися воєнні (бойові) дії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1452.
Зокрема статтею 6 вищезазначеного закону передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини як у воєнний, так і в мирний час у складі:
- військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту);
- у партизанських загонах і підпіллі;
- інших формуваннях.
Також наразі законодавство надає можливість отримання статусу УБД:
- членам добровольчих формувань тероборони;
- особам з-поміж цивільних, залученим для здійснення заходів із руху опору на окупованих територіях.
Надання статусу УБД залежить від часу участі в бойових діях та покладених функцій, наприклад:
- якщо людина брала участь в АТО чи забезпеченні нацбезпеки та оборони, відсічі й стримуванні збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях не менше 30 днів;
- якщо захисник брав участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, а також отримав поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ним бойових завдань (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення чи симуляції хвороби) – статус УБД надається незалежно від кількості днів.
Перелік документів
- Для осіб, які брали участь у бойових діях, потрібні: витяг з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення АТО, витяг з наказів керівника оперативного штабу з управління АТО чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління АТО в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення операції, документ про направлення у відрядження до районів проведення АТО або інші офіційні документи, видані держорганами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань операції в районах її проведення.
- Для тих, хто отримав поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби): до того ж потрібні матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
- Для членів руху опору: також потрібна доповідна записка командира військової частини Сил спеціальних операцій ЗСУ, відповідального за формування та підтримання відповідного осередку руху опору, витяг із наказу органу військового управління Сил спеціальних операцій про залучення особи до виконання завдань руху опору, витяги з відповідних розпорядчих документів з питань руху опору, що стосуються поставлених завдань, визначених у доповідній записці.
Повний перелік необхідних документів перераховано у відповідному порядку, затвердженому Урядом, залежно від правового статусу учасника бойових дій.
Терміни розгляду документів
За результатами розгляду поданих документів рішення про надання статусу УБД приймають впродовж одного місяця з дня надходження документів.
Зверніть увагу: тепер питанням присвоєння статусу УБД займатиметься спеціальна комісія з представників відомств сектору безпеки та оборони, надавати статус будуть лише тим, хто брав безпосередню участь у бойових діях. Тож якщо військовослужбовець або учасник тероборони проходив службу в місцях, де не було бойових дій, статус учасника бойових дій він отримати не зможе.