flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відстрочка, бронювання та "білий" квиток. Все, що потрібно знати про мобілізацію в Україні

В Україні вже четвертий місяць триває повномасштабна війна, весь цей час у країні проводиться загальна мобілізація. Публікуємо відповіді на найчастіші запитання про призов.

Хто підпадає під мобілізацію?

Відповідно до законодавства України, під мобілізацію підпадають усі громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Вони зобов'язані з'явитися у військові частини або на збірні пункти територіального центру комплектації та соціальної підтримки у терміни, зазначені у порядку денному або у термін, визначений командирами військових частин.

Чи мобілізують жінок в Україні?

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що мобілізація в Україні відбувається згідно з указом президента Зеленського і наразі питання про мобілізацію жінок у країні не стоїть. В українському законодавстві немає пункту, який зобов'язував би призивати жінок в армію під час мобілізації. Вони можуть мобілізуватися лише добровільно. Як заявила Маляр, інформацію про те, що в Україні мобілізують жінок, запустили в РФ і це черговий фейк.

Як отримати відстрочку під час загальної мобілізації?

Після отримання повістки необхідно з'явитися в ТЦК (територіальний центр комплектування) для уточнення даних, пройти медкомісію та отримати запис до облікової справи. Відповідно до 23 статті Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відстрочку можна отримати за сімейних обставин — людина з інвалідністю на утриманні, батько-одинак або батько з трьома та більше дітьми.

Проте повідомити про такі обставини потрібно, особисто прибувши до ТЦК, оскільки там такої інформації немає. Як підтвердження, потрібно надати свідоцтво про народження, посвідчення інваліда чи інші документи. Якщо немає права на відстрочку, призовник спрямовується на медичне обстеження.

Чи звільняє від мобілізації "білий" квиток

Як повідомляють адвокати "Юридичної сотні", під час воєнного стану діють три типи "білих" квитків.

Ступінь придатності визначає військово-лікарська комісія. Перші дві категорії можуть бути призвані до армії під час мобілізації, але ці люди нестимуть службу в тилу. І лише третя категорія повністю звільняє від мобілізації.

Згідно з нормативними положеннями, громадяни, обмежено придатні до військової служби, не можуть бути призвані в десантно-штурмові війська, морську піхоту та нести службу на спецспорудах. А проходити службу у частинах забезпечення, військових комісаріатах, навчальних закладах, організаціях та установах.

Що таке бронювання під час мобілізації?

Закон про мобілізацію передбачає окремі категорії осіб, яких не мобілізуватимуть протягом певного часу. Він не може бути довшим, ніж 6 місяців. У цю категорію підпадають офіційно працевлаштовані особи: