flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як самостійно звернутися до суду

Коли та в який суд звертатися?

Кожна особа, як юридична, так і фізична, чиї права було порушені, має право звернутися до суду.

У випадку, якщо вирішити спірну ситуацію, знайти прийнятний варіант для обох сторін самостійно виявилось неможливо її розгляд може бути доручено суду.

В Україні діють такі суди:

  1. Цивільні – вирішують спори між фізичними особами, а також між фізичними особами, іноді також юридичними особами, головним чином з приводу захисту прав на майно, а в деяких випадках і немайнових прав (захист честі, гідності, ділової репутації). Також у цивільному судочинстві можуть підтверджуватися певні факти, наприклад усиновлення.
  2. Адміністративні – вирішують спори між фізичними та юридичними особами (далі їх будемо називати просто “особи”) з однієї сторони та органами наділеними повноваженнями приймати рішення та їх посадовими особами з іншої сторони. Простими словами, до цієї категорії судочинства відносяться ситуації, коли особа не задоволена прийнятим щодо неї рішенням, вважає його незаконним і бажає його оскаржити.
  3. Господарські – розглядають спори, що виникають, як правило між юридичними особами, в ході здійснення ними підприємницької діяльності.

Отже, спершу необхідно визначити в чому полягає ваш спір і далі правильно обрати суд: цивільний, адміністративний чи господарський.

Слід звернути увагу, що не завжди правильне обрання суду є легкою справою. Наприклад, будь-які рішення, що стосуються забезпечення житлом, зарахування на квартирний облік на перший погляд мають розглядатися в адміністративних судах. Водночас, враховуючи, що такі рішення нерозривно пов’язані з набуттям права на житло, то їх розглядають саме цивільні суди.

Також необхідно з’ясувати в який територіально суд звертатися: за вашим місцем і проживання чи за місцем знаходження/перебування особи, до якої ви плануєте позиватися.

За загальним правилом, необхідно подавати позовну до суду за місцем знаходження/перебування відповідача.

Водночас законодавство України передбачає випадки, коли позивач може обрати суд для звернення самостійно. До них, зокрема, належить оскарження рішень органів влади, прийнятих щодо конкретної особи, стягнення аліментіврозірвання шлюбу тощо.

 

Представництво інтересів у суді

Звернутися до суду особа може:

  • самостійно або
  • через представника, надавши йому необхідні повноваження.

Представником може бути адвокат, а в деяких випадках – юрист чи взагалі особа без юридичної освіти.

Приймати рішення про необхідність самостійного звернення до суду або звернення про допомогу до фахівця необхідно з урахуванням складності справи.

Якщо справа є простою, результат судового розгляду є очевидним, то можна самостійно готувати позовну заяву, подавати її до суду і представляти свої інтереси у суді. Якщо ж спір має специфіку, то є підстави замислитись над тим, щоб звернутися за допомогою до спеціаліста, що спеціалізується на питаннях представництва в судах.

Варто наголосити, що в окремих випадках непрофесійний підхід до вирішення питання на самому початку може поставити хрест на можливості досягти позитивного результату, навіть якщо по суті спору ви праві.

Так, наприклад, суд апеляційної інстанції не візьме до уваги докази, які без поважних причин не були подані до суду першої інстанції. 

В більшості випадків звернення до адвоката окуповується. Положення чинного законодавства дозволяють за рішенням суду не тільки досягти необхідного результату по суті, але й отримати повну компенсацію за здійснену оплату послуг адвоката, а також витрат, що були зумовлені необхідністю прибуттям до суду.

Таким чином, у разі винесення судом рішення на вашу користь, звернення до адвоката, представництво ним ваших інтересів у суді вам нічого не коштуватиме, оскільки буде компенсовано іншою стороною.

Можливий також і третій варіант, щось середнє між першим та другим: коли ви замовляєте у юриста написання позовної заяви, а надалі самостійно представляєте свої інтереси в суді  або подаєте заяву про розгляд справи за вашої відсутності.

 

Строки звернення до суду

Перед тим, як звернутися до суду також важливо перевірити, чи не втратили ви право на звернення до суду.

Оскарження рішень органів, наділених приймати рішення, здійснюється протягом шести місяців, з дня, коли особа дізналась про порушення свого права.

Звернутися до суду за вирішенням цивільного або господарського питання можна, як правило, протягом трьох років з моменту порушення прав.