flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 ОЗНАЙОМЛЕННЯ З МАТЕРІАЛАМИ СПРАВИ ПРОПОНУЮТЬ НЕ ЗАРАХОВУВАТИ ДО СТРОКУ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ

 

 

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону № 5610, яким пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України.

          Проект змін до КПК України передбачає встановити норму, відповідно до якої строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 КПК України, не зараховується до загального строку досудового розслідування. 

          Як зазначають автори законопроекту, передбачений у кримінальному процесуальному законодавстві строк досудового розслідування включає в себе також час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами провадження.

Час, який потрібен для такого ознайомлення, слідчому неможливо спрогнозувати заздалегідь, що зазвичай породжує процесуальні спори між сторонами захисту та обвинувачення.

Поширеною є практика затягування кримінального провадження шляхом утворення штучних перешкод (ознайомлення з 5-10 аркушами провадження протягом одного дня, неявка сторони захисту для ознайомлення через завантаженість в інших процесах, виведення із робочого стану копіювальної техніки чи фотоапаратів тощо).

При цьому в разі зловживання стороною захисту відповідним процесуальним правом органам досудового розслідування  необхідно постійно звертатися з клопотаннями про продовження строку досудового розслідування, хоча підстави для цього де-факто відсутні, адже по суті досудове розслідування є вже завершеним.

Зазначені факти призводять до необґрунтованого порушення розумних строків, невиправданого завантаження судів скаргами сторін чи клопотаннями про обмеження їх прав, насамперед щодо строку ознайомлення з матеріалами провадження.

Водночас не завжди чітко, в повному обсязі дотримуються вимоги закону щодо відкриття матеріалів кримінального провадження іншим учасникам кримінального процесу (потерпілому, цивільному позивачу та відповідачу, їх представникам) і на практиці часто зводяться до надсилання формальних повідомлень про завершення досудового розслідування та повідомлення про право на ознайомлення з матеріалами.

Також законопроектом пропонується збільшити до вісімнадцяти місяців максимально допустимий строк тримання під вартою для випадків, коли йдеться про особливо складні кримінальні провадження щодо особливо тяжких злочинів, та допустити можливість продовження до вісімнадцяти місяців строку досудового розслідування у провадженні  про особливо тяжкі злочини у спеціальному досудовому розслідуванні.