Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У КОНСТИТУЦІЮ ХОЧУТЬ ВНЕСТИ ЗМІНИ ЩОДО КОНТРОЛЮ ЗА ДОСТУПОМ ДО ІНФОРМАЦІЇ
У Верховній Раді розпочинають збір підписів за створення інформаційного комісара України, який здійснюватиме нагляд у сфері додержання прав на доступ до інформації, захист персональних даних та захист викривачів. Про це на прес-конференції у «Главкомі» заявила народний депутат Ірина Суслова.
Зокрема, пропонується доповнити Конституції України новою статтею про те, що контроль за додержанням конституційних прав на доступ до інформації покладається на інформаційного комісара.
"Одразу після того, як буде зібрано 150 підписів, ми розпочнемо розробляти відповідний законопроект, який регламентуватиме діяльність цієї незалежної інституції", - зауважила нородна депутатка.
Ідея створення інституту Інформаційного комісара належить Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини. Валерія Лутковська раніше повідомила про намір звернутися до парламентарів, громадських активістів і експертів з рекомендацією створити посаду інформаційного комісара в Україні, не знімаючи при цьому функції парламентського контролю за правом на доступ до інформації з Офісу Уповноваженого з прав людини.
«Ми маємо низку проблемних питань у цьому зв’язку. По-перше, рекомендації Уповноваженого з прав людини, як і в більшості країнах-членах Ради Європи, не є обов’язковими до виконання, а це в свою чергу, знижує ефективність захисту права на інформацію. По-друге, функція покарання не є притаманною для національної інституції з прав людини. Крім того, функції контролю за доступом до інформації йдуть урозріз з так званими «паризькими принципами» діяльності національної інституції з прав людини», – переконана Валерія Лутковська.
Інформаційний комісар повинен бути незалежним від інших гілок влади, а також повинен мати набір мінімальних повноважень, зокрема право видавати обов’язкові приписи для запобігання або усунень порушень права на доступ, отримувати доступ до інформації, у тому числі з обмеженим доступом, тощо.
Після того як буде зібрано 150 підписів за внесення змін до Конституції щодо діяльності інформаційного комісара, розпочнеться робота над законопроектом, який чітко унормує аспекти діяльності комісара, повідомила Ірина Суслова.
Варто зазначити, що створення державного органу контролю за додержанням права на доступ до інформації, що відповідатиме стандартам незалежності та ефективності, передбачено Засадами державної антикорупційної політики в Україні на 2014 - 2017 роки.